Analizator termiczny NETZSCH STA 449 F3, spektrometr masowy QMS 403 C Aëolos
Badania zmian właściwości termicznych materiałów pod wpływem zastosowanego programu temperaturowego oraz atmosfery pomiarowej. Urządzenie wyposażone jest w wagę o rozdzielczości 0.1 µg oraz piec pozwalający na wykonywanie badań w zakresie temperatur od 25 do 1600°C w atmosferze obojętnej (argon/hel 6N) lub utleniającej (powietrze syntetyczne 6N). Nośnik DSC oraz DTA umożliwią identyfikację efektów cieplnych procesów aktywowanych w próbce pod wpływem zmian temperatury lub pod wpływem reakcji próbki z atmosferą pomiarową. Rodowe elementy grzejne pieca oraz dedykowany nośnik DSC cp zapewniają precyzyjne wyznaczenie ciepła właściwego materiału w zakresie temperatur do 1400°C. Nagrzewanie próbek z szybkościami od: 0.001 do 50 K/min. Do analizator można podłączyć kwadrupolowy spektrometr masowy QMS, który umożliwia identyfikację emitowanych z próbki cząsteczek gazowych (o masach do 300 amu) oraz połączenie intensywności wydzielania produktów gazowych z towarzyszącymi im zmianami masy próbki oraz ich efektami cieplnymi. Orientacyjna objętość analizowanych próbek: TG: max. 10 ml, DSC: 0.19 ml, DTA: 0.9 ml.
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/termowaga-kalorymetr/
ASP 2 / Symulator Termomechaniczny ASP 2
Serwohydrauliczny symulator termomechaniczny ASP II firmy Servotest umożliwiający prowadzenie sekwencyjnych i równoczesnych testów skręcania (w sposób ciągły, w obu kierunkach) oraz testów osiowych (rozciągania i ściskania). Na maszynie można badać materiały lite – głównie metale i stopy (m.in. na osnowie żelaza, tytanu, aluminium) w warunkach złożonych cykli termo-mechanicznych (od temperatury pokojowej do 1300°C). Maszyna ma możliwość płynnej kontroli względnych parametrów skręcania, odkształcenia osiowego, prędkości grzania, temperatury odkształcenia i prędkości chłodzenia. Dane wejściowe dla tych parametrów mogą pochodzić z systemu sterowania (proste ścieżki odkształcenia) lub z plików zdefiniowanych przez użytkownika (złożone ścieżki odkształcenia).
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/asp-2/
ATO Lab + / Atomizer ultradźwiękowy
Atomizer ultradźwiękowy wyposażony w układ ultradźwiękowy o częstotliwości 35-36 kHz, pozwalający na produkcję sferycznego proszku do zastosowań w metodach przyrostowych o wielkości cząstek ok. 45 µm. Urządzenie wyposażone jest w kontrolowany palnik łuku elektrycznego z elektrodą wolframową pozwalający na topienie materiału wsadowego w formie drutu lub prętów. Możliwość pracy układu ultradźwiękowego w atmosferze ochronnej argonu przy zawartości tlenu poniżej 10 ppm.
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/atomizer-ultradzwiekowy/
AYAS 120 LM / Drukarka 3D
Modułowe urządzenie do wytwarzania przyrostowego (druku 3D) z proszków metali w procesie selektywnego spajania warstw proszku skupioną wiązką lasera (LPBF).
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/drukarka-3d/
Frezarka CNC EBERLE FRP 600
Frezarka CNC o konstrukcji bramowej, z magazynem na 8 narzędzi. Maszyna trójosiowa zapewniająca przesuwy osi: X= 320 mm, Y=250 mm, Z=250 mm. Powierzchnia robocza stołu wynosi 500×250 mm.
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/frezarka-cnc-eberle-frp-600/
Indukcyjny piec próżniowy do wytapiania stali i stopów metali oraz ich odlewania w kontrolowanej atmosferze, typ VIM LAB 20 – 50
Indukcyjny piec próżniowy służy do topienia i odlewania stopów żelaza w warunkach próżniowych o masie do 10 kg (a po wymianie cewki do 25 kg).
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/indukcyjny-piec-prozniowy/
Kammrath&Weiss 5kN / Stolik grzewczo-tensometryczny
Zakres siłowy (ściskanie i rozciąganie): 5kN Zakres temperatury pracy: 20-1000°C Prędkość trawersy: 0.1 – 20 µm/s Całkowite przemieszczenie enkodera liniowego: 45 mm (rozdzielczość: 100 nm).
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/stolik-grzewczo-tensometryczny/
Prasa hydrauliczna 500T ZAMET
Prasa hydrauliczna o maksymalnym nacisku 5 MN. Urządzenie posiada unikalną wśród tego typu maszyn możliwość pracy ze stałą prędkością odkształcenia. Prasa zaprojektowana została do odkształcania materiałów w dwóch zakresach prędkości ruchu trawersy: – zakres normalny 0,5 – 50 mm/s – maksymalna siła nacisku 500 ton (5 MN) – zakres izotermiczny 0,01 – 0,5 mm/s – maksymalna siła nacisku 400 ton (4 MN) .
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/prasa-500/
Zespół urządzeń ciągarka ławowa – walcarka skośna
Zespół urządzeń ze wspólny napędem opartym o silnik o mocy 67 kW. Moment jest przekazywany za pośrednictwem sprzęgieł rozłącznych najedno z urządzeń: ciągarkę ławową lub walcarkę skośną. Ciągarka ławowa umożliwia ciągnienie prętów i rur o długości max 7m. Wózek ciągowy ciągarki ławowej porusza się na prowadnicach liniowych zapewniających sztywne prowadzenie wózka z rolerancją liniowości ±0,5mm na 7m dostępnej długości ławy. Walcarka skośna umożliwia walcowanie prętów i rur na gorąco oraz przebijanie tujei rurowych.
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/zespo-urzadzen-ciagarka-awowa-walcarka-skosna/
Zwick HB 100 / Maszyna wytrzymałościowa
Urządzenie wyposażone jest w dwa podstawowe kanały sterowania. Pierwszy kanał sterowania dotyczy drogi przemieszczenia uchwytów, zaś drugi siły naciagu lub ściskania badanych probek. Przemieszczenie uchwytów do póbek możliwe jest na dystancie około 120 mm. Siła oddziaływania na próbki należy do przdziału od -100 do 100 kN.
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/maszyna-wytrzymaosciowa/
ZwickRoell BT1-FR250SN.A4K / Maszyna wytrzymałościowa
Maszyna wytrzymałościowa służy to precyzyjnego wyznaczania własności materiałów w warunkach quasi-statycznych. Pozwala na przeprowadzanie testów materiałowych w warunkach jednoosiowego rozciągania, jednoosiowego ściskania oraz w próbach zginania. Oprogramowanie sterujące pozwala również na realizację prób zmęczeniowych.
Więcej na: https://oferta-badawcza.agh.edu.pl/equipment/zwick-z250/
L